Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets tomorrow (02:00 PM)
    Assembly sit tomorrow
  • The Legislative Council meets tomorrow (02:00 PM)
    Council sit tomorrow

LEGISLATIVE ASSEMBLY ESTIMATES COMMITTEES 2018

 

View Video Archives of Estimates

 

 Budget Papers for 2018-19 


Tuesday, 22 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B
Wednesday, 23 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B
Thursday, 24 May - Estimates Committees A & Estimates Committees B


COMMITTEE A : TUESDAY, 22 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information

TIME
ASSEMBLY CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 1 - PARLIAMENT

DIVISION 2 - PARLIAMENTARY COMMISSIONER FOR ADMINISTRATIVE INVESTIGATIONS 

 

Responsible Minister: SPEAKER

Sanderson
Punch
O'Malley
Nahan
Kirkup
Davies
 
BAKER

Division 1: Parliament

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 2: Parliamentary Commissioner for Administrative Investigations

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 16: Primary Industries and Regional Development

Broadcast

[Supplementary Information]

10:00 AM

DIVISION 16 - DEPARTMENT OF PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 1 to 5: Regional Development)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREMIER

  Sanderson
Punch
O'Malley
  Blayney
Honey
Davies
 
BAKER
11:00 AM
Sanderson
Punch
O'Malley
Blayney
Honey
Davies
 
WINTON
 
12 NOON
Sanderson
Punch
O'Malley
 Blayney
Honey
Davies
 
WINTON
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 3 - PREMIER AND CABINET

 

DIVISION 4 - PUBLIC SECTOR COMMISSION

 

DIVISION 5 - GOVERNOR'S ESTABLISHMENT

 

DIVISION 7 - SALARIES AND ALLOWANCES TRIBUNAL

 

DIVISION 15 - DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: State Development, Jobs and Trade)

 

LOTTERIES COMMISSION

 

 

 

PREMIER

 

Sanderson
Carey
Punch
Nahan
Kirkup
Davies
 
WINTON

Division 3: Premier and Cabinet

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 4: Public Sector Commission

Broadcast

 

Division 5: Governor's Establishment

 

Division 7: Salaries and Allowances Tribunal

Broadcast

 

Division 15: Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: State Development, Jobs and Trade)

Broadcast

 

Lotteries Commission

Broadcast

3:00 PM
Punch
Carey
Michael
Nahan
Kirkup
Davies
 
WINTON
4:00 PM
Punch
Carey
Michael
Nahan
Kirkup
Davies
 
HEALY
5:00 PM
Punch
Carey
Michael
Nahan
Marmion
Davies
 
HEALY
6:00 PM
DINNER BREAK
 7:00 PM

DIVISION 25 - WA POLICE FORCE


 

 

Responsible Minister: ROBERTS
 O'Malley
Millman
Michael
Katsambanis
Harvey
Catania
 

HEALY

Division 25: WA Police Force

Broadcast

8:00 PM
O'Malley
Millman
Michael
Katsambanis
Harvey
Catania
 
HEALY
9:00 PM
O'Malley
Millman
Michael
Katsambanis
Harvey
Catania
 
BAKER
10:00 PM
COMMITTEE A CONCLUDES AT 10PM


Back to Top

COMMITTEE B : TUESDAY, 22 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 23 - EDUCATION


DIVISION 24 - TRAINING AND WORKFORCE DEVELOPMENT 


BUILDING AND CONSTRUCTION INDUSTRY TRAINING BOARD
 

 

 

  
Responsible Minister: PAPALIA
 
 

 

 

  Rowe
Hamilton
Whitby
Harvey
L'Estrange
Rundle
 
FREEMAN

Division 23: Education

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

[Supplementary Information]

 

Division 24: Training and Workforce Development

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Building and Construction Industry Training Board

Broadcast

10:00 AM


Rowe
Hamilton
Whitby
Harvey
L'Estrange
Rundle
 
FREEMAN
 11:00 AM
Rowe
Hamilton
Whitby
 
Harvey
L'Estrange
Rundle
 
 
LOVE 
12 NOON
Rowe
Hamilton
Whitby
 
Harvey
Marmion
Rundle
 
LOVE
1:00 PM
 LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Services 1 and 3 to 17: Local Government; Culture and Arts)

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING, LANDS AND HERITAGE (Services 7 and 8: Heritage) 

 

DIVISION 44 - HERITAGE COUNCIL OF WA

 

DIVISION 45 - NATIONAL TRUST OF AUSTRALIA (WA)

 
 
Responsible Minister: TEMPLEMAN
Millman
Buti
O'Malley
 Krsticevic
McGrath
Love
 
FREEMAN 

Division 34: Local Government (Services 1 and 3 to 17: Local Government; Culture and Arts)

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 41: Planning, Lands and Heritage (Services 7 and 8: Heritage)

Broadcast

 

Division 44: Heritage Council of WA

Division 45: National Trust of Australia (WA)

 

Division 16: Primary Industries and Regional Development (Services 6 and 7: Agriculture and Food)

Broadcast

 

Division19: Rural Business Development Corporation

 

Western Australian Meat Industry Authority

Broadcast

3:00 PM

Millman
Buti
O'Malley
  Krsticevic
McGrath
Love
 
 
BLAYNEY
4:00 PM
Millman
Buti
O'Malley
 
Krsticevic
McGrath
Love
 
FREEMAN
5:00 PM
DIVISION 16 - PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 6 and 7: Agriculture and Food)
 
DIVISION 19 - RURAL BUSINESS DEVELOPMENT CORPORATION
 
WESTERN AUSTRALIAN MEAT INDUSTRY AUTHORITY
 
Responsible Minister: TEMPLEMAN
 Millman
Buti
O'Malley
 
Blayney
Honey
Love
 
 
QUIRK
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 9 and 10: Seniors and Ageing; Volunteering)

 

DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Services 20, 21 and 22: Sport and Recreation)

 

DIVISION 35 - WA SPORTS CENTRE TRUST

 

 
 
 
 
 
Responsible Minister:MURRAY 
 
 
 Carey
Folkard
Buti 
Kirkup
McGrath
Rundle
 
QUIRK

Division 33: Communities (Services 9 and 10: Seniors and Ageing; Volunteering)

Broadcast

Division 34: Local Government, Sport and Cultural Industries (Services 20, 21 and 22: Sport and Recreation)

Broadcast

 

Division 35: WA Sports Centre Trust

Broadcast

8:00 PM 
 Carey
Folkard
Buti
 Kirkup
McGrath
Rundle
 
QUIRK
9:00 PM
Carey
Folkard
Buti
Kirkup
McGrath
Rundle
 
QUIRK
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10PM


Back to Top

COMMITTEE A : WEDNESDAY, 23 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information

TIME
ASSEMBLY CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 21 - HEALTH   

 

DIVISION 22 - MENTAL HEALTH COMMISSION  

 

WESTERN AUSTRALIAN HEALTH PROMOTION FOUNDATION (HEALTHWAY) 

 

 

 

 

 

 

 

  
 
 Responsible Minister: COOK 
 Sanderson
Hamilton
Hughes
 
L'Estrange
Kirkup
Davies
 
 
BAKER

Division 21: Health

Broadcast

[Supplementary Information] 

 

Division 22: Mental Health Commission

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Western Australian Health Promotion Foundation (Healthway)

Broadcast

10:00 AM
 
Sanderson
Hamilton
Hughes
 
L'Estrange
Marmion
Davies
 
 
HEALY 
11:00 AM
 
Sanderson
Hamilton
Hughes
 
 L'Estrange
Marmion
Davies
 
 
HEALY
12 NOON
 
Sanderson
Hamilton
Hughes
 
L'Estrange
Marmion
Davies
 
 
HEALY
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 3 - PREMIER AND CABINET (Service 2: Aboriginal Affairs)  

 

DIVISION 12 - TREASURY  

 

DIVISION 13 - OFFICE OF THE AUDITOR GENERAL 

 

DIVISION 14 - FINANCE

 

DIVISION 20 - ECONOMIC REGULATION AUTHORITY

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING; LANDS AND HERITAGE

(Service 9 and 10: Aboriginal Affairs)

 

WA TREASURY CORPORATION 

 

 

 
 
Responsible Minister: WYATT
 Sanderson
Hughes
Michael
 Nalder
Nahan
Redman

BLAYNEY

Division 3: Premier and Cabinet (Service 2: Aboriginal Affairs)

Broadcast

 

Division 12: Treasury

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

[Supplementary Information]

 

Division 13: Office of the Auditor General

 

Division 14: Finance

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 20: Economic Regulation Authority

 

Division 41: Planning, Lands and Heritage (Services 9 and 10: Aboriginal Affairs)

Broadcast

[Supplementary Information]

 

WA Treasury Corporation

Broadcast

[Supplementary Information]

3:00 PM 
 Sanderson
Hughes
Michael
 Nalder
Nahan
Redman
 
BLAYNEY
4:00 PM
Sanderson
Hughes
Michael
Nalder
O'Donnell
Redman

BLAYNEY
5:00 PM
Sanderson
Hughes
Michael
Nalder
Nahan
Redman

BLAYNEY
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

INSURANCE COMMISSION OF WA  

 

HORIZON POWER  

 

SYNERGY  

 

WESTERN POWER

 
 
 Responsible Minister:WYATT 
Hughes
Michael
Tallentire
Nalder
Nahan
Redman
 
LOVE

Insurance Commission of WA

Broadcast

 

Horizon Power

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Synergy

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Western Power

Broadcast

[Supplementary Information]

8:00 PM
Hughes
Michael
Tallentire
Nalder
Nahan
Redman
 
LOVE
9:00 PM
Hughes
Michael
Tallentire
Nalder
Nahan
Redman
 
BAKER
10:00 PM
COMMITTEE A CONCLUDES AT 10PM


Back to Top



COMMITTEE B : WEDNESDAY, 23 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 15 – DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: Defence Issues)

DIVISION 15 – DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Services 2, 3 and 4: Tourism)

DIVISION 18 - SMALL BUSINESS DEVELOPMENT CORPORATION 

 

DIVISION 34 - DEPARTMENT OF LOCAL GOVERNMENT, SPORT AND CULTURAL INDUSTRIES (Services 2, 18 and 19: Recing and Gaming; Citizenship & Multicultural Interests) 

 

DIVISION 40 - BIODIVERSITY, CONSERVATION AND ATTRACTIONS (Services 2, 6 and 7: Tourism)

 

RACING AND WAGERING WA 

   
 
 
Responsible Minister : PAPALIA 
Rowe
Whitby
Folkard
Mettam
Harvey
Catania
  
PRICE

Division 15: Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: Defence Issues)

Broadcast

 

Division 15: Jobs, Tourism, Science and innovation (Services 2, 3 and 4: Tourism)

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 18: Small Business Development Corporation

Broadcast

 

Division 34: Local Government, Sport and Cultural Industries (Services 2, 18 and 19: Racing and Gaming; Citizenship and Multicultural Interests)

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 40: Biodiversity, Conservation and Attractions (Services 2, 6 and 7: Tourism)

Broadcast

 

Racing and Wagering WA

Broadcast

[Supplementary Information]

10:00 AM
 Rowe
Whitby
Folkard
 Mettam
Harvey
Catania
 
PRICE
11:00 AM
 Rowe
Whitby
Folkard
McGrath
Krsticevic
Catania
 
PRICE
12 NOON
Rowe
Whitby
Folkard
Mettam
McGrath
Catania
 
PRICE
1:00 PM
 LUNCH BREAK 
2:00 PM

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 11 to 17 and 22: Disability Services)

 

DIVISION 39 - DEPARTMENT OF WATER AND ENVIRONMENTAL REGULATION (Services 4 to 9: Environment)

 

DIVISION 40 - DEPARTMENT OF BIODIVERSITY, CONSERVATION AND ATTRACTIONS (Services 1 and 3 to 10: Environment)

 
 
 
 
 
 
 

Responsible Minister : WHITBY

Stojkovski
O'Malley
Folkard
Krsticevic
Honey
Love
 
WINTON

Division 33: Communities (Services 11 to 17 and 22: Disability Services)

Broadcast

 

Division 39: Water and Environmental Regulation (Services 4 to 9: Environment)

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

[Supplementary Information]

 

Division 40: Biodiversity, Conservation and Attractions (Services 1 and 3 to 10: Environment)

Broadcast

[Supplementary Information]

3:00 PM
 Stojkovski
O'Malley
Folkard
Honey
Marmion
Love
 
WINTON
4:00 PM
 Stojkovski
O'Malley
Folkard
Honey
Marmion
Love
 
WINTON
5:00 PM

 Stojkovski
O'Malley
Folkard
Honey
Marmion
Love
 
QUIRK
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 26 - DEPARTMENT OF JUSTICE (Services 7 and 8: Corrective Services)

 

DIVISION 27 - FIRE AND EMERGENCY SERVICES 
 
 
DIVISION 31 - OFFICE OF THE INSPECTOR OF CUSTODIAL SERVICES
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Responsible Minister: LOGAN 
 
 
 Hamilton
Punch
Whitby 
Kirkup
Katsambanis
Rundle
 
QUIRK

Division 26: Justice (Services 7 and 8: Corrective Services)

Broadcast

 

Division 27: Fire and Emergency Services

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 31: Office of the Inspector of Custodial Sentences

Broadcast

 

8:00 PM
 
Hamilton
Punch
Whitby 
Kirkup
Katsambanis
Rundle
 
QUIRK
9:00 PM
Hamilton
Punch
Whitby 
 Kirkup
Katsambanis
Rundle
 
LOVE
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10PM

 

 Back to Top

 

COMMITTEE A : THURSDAY, 24 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information

TIME ASSEMBLY CHAMBER MEMBERSHIP CHAIR HANSARD EXTRACT BROADCAST EXTRACT
9:00 AM

DIVISION 36 - DEPARTMENT OF TRANSPORT 

 

DIVISION 37 - COMMISSIONER FOR MAIN ROADS 

 

DIVISION 38 - PUBLIC TRANSPORT AUTHORITY 

 

DIVISION 41 - DEPARTMENT OF PLANNING, LANDS AND HERITAGE (Services 1 to 6: Planning; Lands)   

 

DIVISION 42 - WA PLANNING COMMISSION 

 

DIVISION 43 - WESTERN AUSTRALIAN LAND INFORMATION AUTHORITY (LANDGATE) 

 

PROVISION FOR METRONET PROJECTS UNDER DEVELOPMENT

 

FREMANTLE PORT AUTHORITY

 

PILBARA PORTS AUTHORITY 

 

SOUTHERN PORTS AUTHORITY

 

 

 

Responsible Minister: SAFFIOTI 

Millman
Stojkovski
Michael
Harvey
Nalder
Catania
 

BAKER

Division 36: Transport

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 37: Commissioner for Main Roads

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 38: Public Transport Authority

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 41: Planning, Lands and Heritage (Services 1 to 6: Planning; Lands)

Division 42: WA Planning Commission

 

Division 43: Western Australian Land Information Authority (Landgate)

Broadcast

 

Pilbara Ports Authority

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Southern Ports Authority

Broadcast

10:00 AM

 

Millman
Stojkovski
Michael
 Harvey
Nalder
Catania
PRICE

11:00 AM

 

Millman
Stojkovski
Michael
Harvey
Nalder
Catania
PRICE

12 NOON

 

Millman
Stojkovski
Michael
Harvey
Nalder
Catania
PRICE
1:00 pm LUNCH BREAK
2:00 PM

WESTERN AUSTRALIAN LAND AUTHORITY (LANDCORP)

 

METROPOLITAN REDEVELOPMENT AUTHORITY

 

 

 

 

 

Responsible Minister: SAFFIOTI 

 

Millman
Tallentire
Carey
Harvey
Marmion
Catania
PRICE

Western Australian Land Authority (LandCorp)

Broadcast

 

Metropolitan Redevelopment Authority

Broadcast

 

Division 8: Commissioner for Equal Opportunity

Broadcast

 

Division 9: Commissioner for Children and Young People

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 10: Office of the Information Commissioner

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 26: Justice (Services 1 to 6: Attorney General)

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

[Supplementary Information]
 

 

Division 28: Office of the Director of Public Prosecutions

Broadcast

 

Division 29: Corruption and Crime Commission

Broadcast

 

3:00 PM 

DIVISION 8 - COMMISSIONER FOR EQUAL OPPORTUNITY

 

DIVISION 9 - COMMISSIONER FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE

 

DIVISION 10 - OFFICE OF THE INFORMATION COMMISSIONER

 

DIVISION 26 - DEPARTMENT OF JUSTICE (Services 1 to 6: Attorney General)

 

DIVISION 28 - OFFICE OF THE DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS

 

DIVISION 29 - CORRUPTION AND CRIME COMMISSION

 

Responsible Minister: QUIGLEY 

 

Millman
Tallentire
Carey
Katsambanis
Kirkup
Love
PRICE 
4:00 pm
Millman
Tallentire
Carey
Katsambanis
Kirkup
Love
HEALY
 5:00 pm
Millman
Tallentire
Carey
Katsambanis
Kirkup
Love

 BLAYNEY

6:00 pm DINNER  BREAK
7:00 pm

DIVISION 32 - PARLIAMENTARY INSPECTOR OF THE CORRUPTION AND CRIME COMMISSION  


 

Responsible Minister: QUIGLEY

Tallentire
Michael
Stojkovski 
 
Krsticevic
Kirkup
Catania
LOVE

Division 32: Parliamentary Inspector of the Corruption and Crime Commission

Broadcast

 

Division 33: Communities (Services 18 to 21 and 23: Housing; Veterans Issues; Youth)

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Keystart Housing Scheme Trust

Broadcast

[Supplementary Information]

8:00 pm

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 18 to 21 and 23: Housing; Veterans Issues; Youth)

 

KEYSTART HOUSING SCHEME TRUST

 

 

Responsible Minister: TINLEY

Tallentire
Michael
Stojkovski 
 
Krsticevic
Kirkup
Redman
LOVE
9:00 pm
Tallentire
Michael
Stojkovski 
 
 
 Krsticevic
Kirkup
Redman
BAKER
 10:00 pm COMMITTEE A CONCLUDES AT 10 PM

 


Back to Top


 

COMMITTEE B : THURSDAY, 24 MAY 2018

Full Daily Hansard

Full Supplementary Information

TIME
COUNCIL CHAMBER
MEMBERSHIP
CHAIR
HANSARD EXTRACT
BROADCAST EXTRACT
9:00 AM



DIVISION 6 - WA ELECTORAL COMMISSION

 

DIVISION 11 - REGISTRAR, WA INDUSTRIAL RELATIONS COMMISSION

 

DIVISION 15 – DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: Asian Engagement)

 

DIVISION 17 - DEPARTMENT OF MINES, INDUSTRY REGULATION AND SAFETY

 

 

 

 

 

 

 

 

Responsible Minister: JOHNSTON  

Rowe
Mubarakai
Tallentire
Marmion
Katsambanis
Davies
 
FREEMAN

Division 6: WA Electoral Commission

Broadcast

[Supplementary Information]

 

Division 11: Registrar, WA Industrial Relations Commission

Broadcast

 

Division 15: Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: Asian Engagement)

Broadcast

 

Division 17: Mines, Industry Regulation and Safety

Broadcast

 

10:00 AM



 Rowe
Mubarakai
Tallentire
 Marmion
Katsambanis
Nahan
 
WINTON
11:00 AM



Rowe
Mubarakai
Tallentire
 
 Marmion
Katsambanis
Nahan
 
WINTON
12 NOON

 Rowe
Mubarakai
Tallentire
 
Marmion
Katsambanis
Nahan
 
 
WINTON
1:00 PM
LUNCH BREAK
2:00 PM

DIVISION 33 - DEPARTMENT OF COMMUNITIES (Services 1 to 10: Child Protection; Women's Interests; Prevention of Family and Domestic Violence; Community Services)

 

 

 

 

 

 

 

Responsible Minister: MCGURK 

 

Mubarakai
Stojkovski
Rowe
L'Estrange
 Mettam
Davies
 
BLAYNEY

Division 33: Communities (Services 1 to 10: Child Protection; Women's Interests; Prevention of Family and Domestic Violence; Community Services)

Broadcast (Part 1)

Broadcast (Part 2)

3:00 PM



 

Mubarakai
Stojkovski
Rowe
L'Estrange
 Mettam
Davies
 
 BLAYNEY
4:00 PM
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
 L'Estrange
 Mettam
Davies
 
BLAYNEY
5:00 PM
Mubarakai
Stojkovski
Rowe
L'Estrange
 Mettam
Davies
 
QUIRK
6:00 PM
DINNER BREAK
7:00 PM

DIVISION 39 - DEPARTMENT OF WATER AND ENVIRONMENTAL REGULATION (Services 1, 2 and 3: Water)

 

WATER CORPORATION 

 

 

 

 

Responsible Minister: KELLY 

Mubarakai
Hughes
Carey
Honey
Nalder
Redman
 
QUIRK

Division 39: Water and Environmental Regualtion (Services 1,2 and 3: Water)

Broadcast

 

Division 3: Premier and Cabinet (Service 2: Innovation and ICT)

Division 15: Jobs, Tourism, Science and Innovation (Service 1: Science)

 

Division 16: Primary Industries and Regional Development (Services 6 and 7: Fisheries)

Broadcast

 

Forest Products Commission

Broadcast

 

Division 30: Chemisty Centre

8:00 PM
Mubarakai
Hughes
Carey
Honey
Blayney
Catania

 

QUIRK
8:30 PM
 
DIVISION 3 - PREMIER AND CABINET (Service 2: Innovation and ICT)
 
DIVISION 15 - DEPARTMENT OF JOBS, TOURISM, SCIENCE AND INNOVATION (Service 1: Science)
 
DIVISION 16 - DEPARTMENT OF PRIMARY INDUSTRIES AND REGIONAL DEVELOPMENT (Services 6 and 7: Fisheries)
 
FOREST PRODUCTS COMMISSION
 
DIVISION 30 - CHEMISTRY CENTRE
 
Responsible Minister : KELLY
 9:00 PM
Mubarakai
Hughes
Carey
Honey
Blayney
Catania

 

FREEMAN
10:00 PM
COMMITTEE B CONCLUDES AT 10:00PM

 


Back to Top

BROADCAST EXTRACT