Skip to main content
Home
  • The Legislative Assembly meets on 07/05/2024 (01:00 PM)
    Assembly sit 07/05/2024
  • The Legislative Council meets on 07/05/2024 (01:00 PM)
    Council sit 07/05/2024
  • The Public Administration meets on 29/04/2024 (11:00 AM)
    Committee meet 29/04/2024

Mr Andrew John Waddell MLA

BBus





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
WADDELL, Andrew John, MLA
Former Member for Forrestfield
Australian Labor Party

PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Thirty-Eighth Parliament for Forrestfield (new seat) on 6 September 2008. Defeated by Nathan Morton in the general election of 9 March 2013.

Standing Committees

Member Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 13 November 2008 to 30 January 2013.
Member Parliamentary Services Comittee from 13 November 2008.


PERSONAL

Birth

16 May 1966, Perth, Western Australia.

Marital Status

Married.

Qualifications and Occupation Before Entering Parliament

BBus. Public servant.

ELECTORATE - SHORT DESCRIPTION

The electorate of Forrestfield is located in the East Metropolitan Region and includes the suburbs/towns of High Wycombe, Kenwick and parts of Forrestfield, Gooseberry Hill, Kewdale, Maddington, Maida Vale and Wattle Grove.
Enrolment (26 February 2007) 22,754; area 57 sq kms.