Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 28/05/2024 (01:00 PM)
    Council sit 28/05/2024
  • The Legislative Assembly meets on 11/06/2024 (01:00 PM)
    Assembly sit 11/06/2024
  • The Public Administration meets on 10/06/2024 (11:00 AM)
    Committee meet 10/06/2024

Hon. Ayor Makur Chuot MLC





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
MAKUR CHUOT, Hon. Ayor, MLC
Member for the North Metropolitan Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Standing Committees
Member, Joint Standing Committee on the Commissioner for Children and Young People: 8 September 2021 - present.

PERSONAL

Birth
4 August 1989, Gambella, Ethiopia

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Accountant
Diploma of Business
Bachelor of Business (Accounting)

NORTH METROPOLITAN REGION - ELECTORATE PROFILE
North Metropolitan Region covers 14 districts, Balcatta, Burns Beach (formerly Ocean Reef), Butler, Carine, Churchlands, Cottesloe, Girrawheen, Hillarys, Joondalup, Kingsley, Nedlands, Perth, Scarborough and Wanneroo.

Further Biographical Details for Hon. Ayor Makur Chuot