Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Mr Geoffrey (Geoff) Baker MLA

BSc; BPsych





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

BAKER, Geoffrey (Geoff), MLA
Member for South Perth
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Forty-First Parliament for South Perth on 13 March 2021, in succession to John Edwin McGrath (retired).


Standing Committees

Member, Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 26 May 2021 (Chair from 2 June 2021).


PERSONAL

Birth

Born 28 July 1969, Ontario, Canada.
Arrived in Western Australia 1970.


Qualifications and occupation before entering Parliament

BSc; BPsych.
Self-employed.



SOUTH PERTH - ELECTORATE PROFILE


The electorate of South Perth is located in the South Metropolitan Region and includes all or parts of the City of South Perth and the Town of Victoria Park.

Comprising of all or parts of the localities of Como, Karawara, Kensington, Manning, Salter Point, South Perth, Victoria Park and Waterford.

Enrolment - 29,696 (11 February 2021)

Area - 27 km

Further Biographical Details for Mr Geoffrey (Geoff) Baker