Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets tomorrow (10:00 AM)
    Committee meet tomorrow

Hon. Dan James Caddy MLC





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
CADDY, Hon. Daniel (Dan), MLC
Member for the North Metropolitan Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Standing Committees
Member, Standing Committee on Procedure and Privileges: 25 May 2021 - present.
Substitute Member, Standing Committee on Estimates and Financial Operations for the inquiry into the Financial Administration of Homelessness Services in Western Australia: 17 November 2021 - present.

PERSONAL

Birth
19 March 1973, Cottesloe

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Ministerial Adviser
BA (Politics and International Relations)

NORTH METROPOLITAN REGION - ELECTORATE PROFILE
North Metropolitan Region covers 14 districts, Balcatta, Burns Beach (formerly Ocean Reef), Butler, Carine, Churchlands, Cottesloe, Girrawheen, Hillarys, Joondalup, Kingsley, Nedlands, Perth, Scarborough and Wanneroo.

Further Biographical Details for Hon. Dan James Caddy