Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Ms Lara Dalton MLA

Cert IV Hospitality Supervision; Cert IV Assessment and Workplace Training





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

DALTON, Lara, MLA
Member for Geraldton
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Forty-First Parliament for Geraldton on 13 March 2021, in succession to Ian Charles Blayney (defeated).



PERSONAL

Birth

Born 23 May 1970, Geraldton, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

Cert IV Hospitality Supervision; Cert IV Assessment and Workplace Training.
Lecturer.


GERALDTON - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Geraldton is located in the Agricultural Region and includes all or parts of the City of Greater Geraldton.

Comprising of all or parts of the localities of Beachlands, Beresford, Bluff Point, Bootenal, Bringo, Burma Road, Cape Burney, Deepdale, Drummond Cove, East Chapman, Ellendale, Eradu, Eradu South, Georgina, Geraldton, Glenfield, Greenough, Karloo, Kojarena, Mahomets Flats, Meru, Minnenooka, Moonyoonooka, Moresby, Mt Hill, Mt Tarcoola, Narngulu, Northern Gully, Rangeway, Rudds Gully, Sandsprings, South Greenough, Spalding, Strathalbyn, Sunset Beach, Tarcoola Beach, Tibradden, Utakarra, Waggrakine, Walkaway, Wandina, Webberton, West End, Wicherina, Wicherina South, Wonthella and Woorree.

Enrolment - 26,767 (11 February 2021)

Area - 4,229 km

Further Biographical Details for Ms Lara Dalton