Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Hon. Peter Foster MLC

Deputy Chair of Committees





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook
FOSTER, Hon. Peter, MLC
Member for Mining and Pastoral Region
Australian Labor Party

Parliamentary Service
Elected to the Forty First Parliament for the term commencing 22 May 2021.

Parliamentary Appointments
Deputy Chair of Committees: 25 May 2021 - present.

Standing Committees
Chair, Standing Committee on Environment and Public Affairs: 25 May 2021 - present.

Domestic Committees
Member, Parliamentary Services Committee: 22 June 2021 - present.


PERSONAL

Birth
19 December 1979, Kurri Kurri, New South Wales

Occupation before entering Parliament and Qualifications
Public Servant
BA


MINING AND PASTORAL REGION - ELECTORATE PROFILE
Mining and Pastoral Region includes the Legislative Assembly electorates of Kalgoorlie, Kimberley, North West Central and Pilbara.

Further Biographical Details for Hon. Peter Foster