Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Ms Meredith Jane Hammat MLA

BA; MIR





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

HAMMAT, Meredith Jane, MLA
Member for Mirrabooka
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Forty-First Parliament for Mirrabooka on 13 March 2021, in succession to Janine Marie Freeman (retired).

Standing Committees

Member, Public Accounts Committee from 12 May 2021.
Member, Joint Standing Committee on Audit from 26 May 2021.


PERSONAL

Birth

Born 13 July 1969, Katanning, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BA; MIR.



MIRRABOOKA - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Mirrabooka is located in the East Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Stirling and the City of Wanneroo.

Comprising of all or parts of the localities of Balga, Dianella, Girrawheen, Koondoola, Marangaroo and Mirrabooka.

Enrolment - 29,946 (11 February 2021)

Area - 24 km

Further Biographical Details for Ms Meredith Jane Hammat