Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Hon. Donald (Don) Thomas Punch MLA

BPsych; BSocwk; MBA

Minister for Disability Services; Small Business; Fisheries; Seniors and Ageing





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

PUNCH, Hon. Donald (Don) Thomas, MLA
Member for Bunbury
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for Bunbury on 11 March 2017, in succession to Giovanni (John) Mario Castrilli (retired).
Re-elected 2021.

Ministerial Appointments

Minister for Disability Services; Fisheries; Innovation and ICT; Seniors and Ageing from 19 March 2021 to 21 December 2021.
Minister for Disability Services; Small Business; Fisheries; Seniors and Ageing from 21 December 2021.

Standing Committees

Member, Community Development and Justice Standing Committee from 23 May 2017 to 29 January 2021.


PERSONAL

Birth

Born 31 August 1956, United Kingdom.
Arrived in Western Australia, June 1971.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BPsych; BSocwk; MBA.
Department of Family and Children's Services 1981 - 1996; CEO of South West Development Commission 1996 - 2016; Self-employed 2016 - 2017.


BUNBURY - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Bunbury is located in the South West Region and includes all or parts of the City of Bunbury and the Shire of Capel.

Comprising of all or parts of the localities of Bunbury, Carey Park, College Grove, Dalyellup, Davenport, East Bunbury, Gelorup, Glen Iris, Pelican Point, Picton, South Bunbury, Stirling Estate, Stratham, Usher, Vittoria and Withers.

Enrolment - 30,474 (11 February 2021)

Area - 111 km

Further Biographical Details for Hon. Donald (Don) Thomas Punch