Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Mrs Jessica Mary Christine Stojkovski MLA

BA; Dip (Event Management)

Parliamentary Secretary to the Minister for Transport; Planning; Ports





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

STOJKOVSKI, Jessica Mary Christine, MLA
Member for Kingsley
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Fortieth Parliament for Kingsley on 11 March 2017, in succession to Andrea Ruth Mitchell (defeated).
Re-elected 2021.

Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Transport; Planning; Ports from 19 March 2021.

Standing Committees

Member, Joint Standing Committee on the Commissioner for Children and Young People from 13 June 2017 to 29 January 2021.


PERSONAL

Birth

Born 18 October 1981, Perth, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BA Planning (Policy and Governance); Dip (Event Management).
Project Planner (Strategic Planning).


KINGSLEY - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Kingsley is located in the North Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Joondalup, City of Stirling and the City of Wanneroo.

Comprising of all or parts of the localities of Greenwood, Hamersley, Kingsley, Warwick and Woodvale.

Enrolment - 30,057 (11 February 2021)

Area - 27 km

Further Biographical Details for Mrs Jessica Mary Christine Stojkovski