Skip to main content
Home
  • The Legislative Council meets on 11/10/2022 (02:00 PM)
    Council sit 11/10/2022
  • The Legislative Assembly meets on 18/10/2022 (01:00 PM)
    Assembly sit 18/10/2022
  • The Estimates Committee meets on 10/10/2022 (09:30 AM)
    Committee meet 10/10/2022

Ms Christine Maelisa Tonkin MLA

BA; MBA; GradDipProcurementMgt





Extract from the Western Australian Parliamentary Handbook

TONKIN, Christine Maelisa, MLA
Member for Churchlands
Australian Labor Party


PARLIAMENTARY SERVICE

Elected to the Forty-First Parliament for Churchlands on 13 March 2021, in succession to Sean Kimberley L'Estrange (defeated).


Standing Committees

Member, Joint Standing Committee on Delegated Legislation from 26 May 2021.


Sessional Committees

Member, Parliamentary Services Committee from 12 May 2021.


PERSONAL

Birth

Born 15 March 1956, Subiaco, Western Australia.

Qualifications and occupation before entering Parliament

BA; MBA; GradDipProcurementMgt.
International Public Procurement Consultant.



CHURCHLANDS - ELECTORATE PROFILE

The electorate of Churchlands is located in the North Metropolitan Region and includes all or parts of the City of Stirling and the Town of Cambridge.

Comprising of all or parts of the localities of Churchlands, City Beach, Doubleview, Floreat, Glendalough, Scarborough, Wembley, Wembley Downs, West Leederville and Woodlands.

Enrolment - 29,084 (11 February 2021)

Area - 24 km

Further Biographical Details for Ms Christine Maelisa Tonkin